צנצנת הגולות של האמון

פרופסור ברנה בראון פורשת את הנוסחה לבחינת האמון בין בני אדם

כתבה ראשונה בסדרה

מהו אמון? ממה הוא מורכב? מה גורם לנו לתת אמון באנשים מסוימים ובאחרים לא? איך אנו בוחרים את האנשים שעמם נחלוק את סודותינו ועליהם נסמוך ברגעים קשים?

בראון החלה לחקור את האמון בעקבות מקרה אישי לגמרי. בִּתָה חזרה בוכייה מהלימודים וסיפרה כיצד בגדו באמונה חברותיה הקרובות ביותר. - איך אדע על מי לסמוך? – שאלה הילדה.

בעצה שנתנה לה השתמשה בראון בדוגמה מחיי הכיתה, ובדוגמה זו שבה היא ממשיכה להשתמש בהרצאותיה בנושא. היא הזכירה לילדה צנצנת גולות, שהמורה השתמשה בה כדי לשקף לתלמידים את התנהגותם. כשהכיתה מתנהגת יפה המורה ממלאה את הצנצנת בגולות, אך על כל הפרעה או התנהגות לא נאותה, היא מוציאה חלק מהגולות מהצנצנת. "אמון", הסבירה בראון לבתה, "הוא משהו שנבנה לאורך זמן. את חולקת את הדברים הקשים עם חברים שבמשך שנים מילאת אִתָּם את צנצנת הגולות".

פרופסור ברנה בראון היא חוקרת באוניברסיטת יוסטון, שהרצאותיה בTED- הן בין הנצפות ביותר בעולם. פרופסור בראון עוסקת במחקרים על אומץ, בושה, פגיעות, אמפתיה ועוד. מחקרה על אמון יוצא מגבולות האקדמיה ונותן לצופה כלי שימושי להבנת מערכות האמון שבהן הוא מעורב. שם הכלי: BRAVING והוא למעשה ראשי תיבות של שבעה מרכיבים, שביחד בונים את האמון. האופן שבו בראון מפרקת את המושג הטעון והמורכב כל כך, מאפשר לכל אחד מאִתנו לבחון את מערכות היחסים שלו עם חברים ועמיתים לעבודה. יתרה מכך: הוא מאפשר לנו לבחון בדיוק באיזו נקודה נפגע האמון שלנו ולראות האם – בהתייחס לשאר המרכיבים – יש בנו את היכולת לתקן את המעוות ולבנות את האמון מחדש.

ומה באשר לאמון עצמי? גם כאן אנו יכולים להשתמש במדד ה-BRAVING . האם בגידה של מישהו קרוב אומרת שאיננו יכולים לסמוך על השיפוט שלנו בנושא האמון? בראון מציגה נוסחה בהירה, שמאפשרת לנו לבחון את האמון שלנו בעצמנו. "כאשר צנצנת הגולות האישית שלנו מלאה", אומרת בראון, "כאשר אנו מסוגלים לסמוך על עצמנו, אז אנחנו יכולים לסמוך על הבחירה שלנו באנשים שבהם אנו יכולים לתת אמון".

סדרת כתבות בנושא אמון בהתבססות על המחקר של פרופסור ברנה בראון:
כתבה ראשונה: צנצנת הגולות של האמון
כתבה שנייה: האנטומיה של האמון
כתבה שלישית: ה-BRAVING האישי לאֵמון עצמי

עוד כתבות

ה -BRAVING   האישי לאֵמון עצמי

ה -BRAVING האישי לאֵמון עצמי

קרא עוד

Co Active Coaching model

Co Active Coaching model

קרא עוד

התחל בשאלה: למה?

התחל בשאלה: למה?

קרא עוד